Na c si dát pozor u realitek?

Kupujete nebo prodáváte nemovitost prostřednictvím realitní kanceláře? Na co si dát pozor aby jste nenaletěli?

Při prodeji či nákupu bydlení, pozemku, nebo jiné nemovitosti máte na výběr ze dvou možností. Transakci můžete zajistit sami přímo s kupcem, nebo prodejcem, nebo využijete služeb realitních kanceláří, které „by měly“ na vše dohlédnout. Ne vždy tomu tak je a realitka vás může překvapit svým nestandardním chováním a kličkováním. Jaké jsou nejčastější fígle realitních makléřů a realitek?

Neexistující kupec

Většinou nemovitost prodáváte nejprve sami, prostřednictvím inzerce, nebo dáte za okno, nebo na pozemek cedulku „na prodej“. Po čase vám zazvoní telefon a ozve se realitní makléř s dobrou zprávou, že má kupce na vaši nemovitost. Bude po vás chtít uzavřít smlouvu o zprostředkování prodeje a pokud vyměknete tak také exkluzivní smlouvu. To znamená, že nemovitost už bez realitky prodat nemůžete, nebo aspoň ne bez sankce. Nikdy nepřistupujte na podepsání exkluzivní smlouvy o prodeji.

Více zájemců a časový pres

Pokud se rozhodujete, zda vybranou nemovitost opravdu koupíte, můžete se vsadit, že na vás realitka použije další trik a to je oznámení, že na nemovitost má dalšího kupce, který už má připravené i peníze. Poví vám, že vy jako první v pořadí máte přednost, ale musíte se rozhodnout rychle, jinak m kupec nemovitost brzy vyfoukne.

Všeobecné obchodní podmínky

Při podpisu smlouvy s realitkou budete mít k dispozici většinou jen obecné ustanovení smlouvy, která se odvolává na všeobecné obchodní podmínky, které mnohdy neuvidíte. Ty pak specifikují záludné závazky a sankce. Pozor na to.

Pověst a známost realitky

Pokud vybíráte realitku pro prodej své nemovitosti, vybírejte tu, jejiž nabídku už jste někdy viděli ve městě, tisku, nebo jste si ji prostě všimli a má dobrou pověst. Smlouvu podepisujte v sídle realitní kanceláře, eliminujete tak příživníky, kteří žádnou kancelář nemají a úřadují v kavárně.


Datum: 24.12.2017
www.AkčníHypotéka.com, SIALINI, spol. s r.o., Komenského 3143/32, 747 21 Kravaře, IČO: 27807959, DIČ: CZ27807959

Podmínky použití a ochrana osobních údajů