Popis parametrů hypotéky

S hypotékou, obzvláště americkou, se dnes setkáváme stále častěji. Je to dáno jednak tím, že lidé mnohdy nemají dostatek finančních prostředků pro realizaci svých představ, ale také díky tomu, že získání hypotéky je dnes poměrně jednoduché. Každá hypotéka se vyznačuje řadou parametrů, o kterých se nyní blíže zmíníme.

Parametry hypotéky

Mezi základní parametry hypotéky patří především výše hypotečního úvěru, doba splácení, úroková sazba, fixace, možnost předčasného splacení nebo mimořádné vklady. Jedná se o specifika, se kterými byste se měli vždy před sjednáním hypotéky dostatečně seznámit.

Výše hypotečního úvěru v praxi znamená, jakou finanční výši si můžete vypůjčit. Tato se odvíjí hlavně od schopnosti splácení a dále potom od typu hypotéky.

Dobou splácení je myšleno období, během kterého platíte pravidelné dílčí splátky. Sjednává se na různě dlouhou dobu v závislosti na konkrétní hypotéce.

Úroková sazba může být laicky vysvětlena asi takto: Jedná se procentáelní část, kterou musíte zaplatit každý rok za půjčené peníze. Úroková sazba se odvíjí od typu hypotéky. Jinou úrokovou sazbu má americká hypotéka, jinou potom třeba hypotéka na nemovitostní účel.

Každou hypotéku lze standardně předčasně splatit. Jde však o to, jestli, když se rozhodnete pro předčasné splacení, budete povinni uhradit také jakési penále ve formě pokuty nebo lze předčasné splacení provést bez jakýchkoliv sankcí. Někteří poskytovatelů hypoték se snaží vycházet vstříc svým klientům, a proto jim poskytuje možnost předčasného splacení bez sankcí. Mimořádné vklady představují situaci, kdy je možno při některých splátkách zaplatit více než bylo původně dohodnuto. Tohoto se s oblibou využívá v případech, kdy máte zrovna k dispozici více financí, prostě když vám zbude více peněz, než jste očekávali.

Posledním zmiňovaným parametrem, je doba fixace, což je časové období, během kterého se úvěr spláci s neměnným úrokem. Nejčastěji se jedná o jeden až pět roků v závislosti na konkrétní volbě hypotéce.


Datum: 16.5.2013
www.AkčníHypotéka.com, SIALINI, spol. s r.o., Komenského 3143/32, 747 21 Kravaře, IČO: 27807959, DIČ: CZ27807959

Podmínky použití a ochrana osobních údajů